Lapkričio 22d. Pekinas
Iš ryto su Donna išėjome pasidairyti po vietinį turgų.
Na, nieko nesupratome, kas ten kur, todėl pusryčiams – ir vėl bandelės... Gerai, kad bent jau skanios.
Tuomet su Donna susitariau, kad kadangi ji turi ir video kamerą, su kuria galima ir fotografuoti, ir fotoaparatą, ji fotoaparatą duos man, ir aš jai prifotografuosiu... Tokiu būdu didesnę dalį kelionės fotografavau viską, ką norėjau, ir abi likome daugiau ar mažiau patenkintos ;)
Po pusryčių visi išvažiavome į Tiananmeno aikštę. Turbūt esate girdėję apie 1989 birželį vykusias masines protestavusios inteligentijos žudynes. Kaip ir patys galite suprasti, mums gidė visų smulkmenų apie tai negalėjo pasakoti, bet internete gausu straipsnių apie studentų bado streikus, apie demokratijos deivės statulą, kurią jie pastatė aikštėje būtent tuo metu, kai į Pekiną dėl Gorbačiovo vizito buvo sugužėjusi bene viso pasaulio žiniasklaida, ir apie tai, kaip komunistai protestavusius tramdė tankais ir kulkomis.
Oficiali Kinijos statistika teigia, kad žuvusiųjų buvo lygiai 241, o sužeistųjų – apie 7000, tačiau Kinijos raudonasis kryžius teigia, kad žuvusiųjų skaičius tikrai viršijo 5000 ir dar apie 30000 buvo sužeisti.

Kitas ikoniškas Tiananmeno aikštės vaizdas – tai Mao Dzedungo portretas, pakabintas tiesiai virš įėjimo į uždraustąjį miestą.
Tačiau mūsų dėmesį aikštėje patraukė minia žmonių, laukiančių eilėje...
Susidomėję paklausėme gidės, ko gi jie stovi toje eilėje, ir dar taip tvarkingai – nes šiaip tai kinų tautai visai nebūdinga. Pasirodo, kad jie visi laukia įėjimo į Mao mauzoliejų, kuriame yra užšaldyti jo palaikai. Kiekvieną dieną Mao palaikai yra atšildomi trims valandoms, ir per tas tris valandas kinai plūste plūsta jų apžiūrėti... Kodėl? Nes jie tikrai tiki, kad Mao kinų tautai padarė daug gero (= atnešė komunizmą). Beje, pats Mao Dzedungas norėjo būti kremuotas, ir netgi įsaką išleido, kad kremuoti turėtų būti visi Kinijos valdovai, bet ką gi, niekas jo norų nepaklausė.
Verta paminėti, kad visą tą laiką, kai buvome aikštėje, prie mūsų vis būriuodavosi žmonės. Australijos blondinės buvo nuolatos fotografuojamos, kinai labai įdėmiai gaudė kiekvieną mūsų gidės anglišką žodį ir tyrinėjo mus visus nuo galvos iki kojų.
O man jau norėjosi tikėti, kad iš po Pekino olimpinių žaidynių jie turėtų būti įpratę prie turistų... Pasirodo, kad dar ne.
Kitas įdomesnis pastebėjimas – kadangi, kaip jau minėjau, kinai visur spjaudo savo skreplius, tai yra atitinkama skreplių valytojo „profesija“, žmonės vaikšto po aikštę su miniatiūriniais elektroniniais šveistukais ir valo kiekvieną spjaudalą.
Nelabai supratau, kas tiksliai vyko, bet policija liepė tai moteriai iškraustyti turimus daiktus
Taigi, šiaip ne taip prasigrūdę pro minią žmonių, įėjome į Uždraustąjį Miestą.
Gražus, bet nuobodus, nes man visai nerūpėjo, kuriame konkrečiai kambaryje imperatorius su imperatoriene ką ten darė – vis vien į tuos kambarius neįmanoma įeiti, o jei nori bent jau pažiūrėti į jį, tai vėlgi, reikia brautis alkūnėmis per minią žmonių.
Iš po lakstymo po kinų sieną, mes visi buvome pavargę ir kiekvienas laiptelis žemyn ar aukštyn mums sukeldavo vis naują skausmą įvairiuose raumenyse, apie kurių egzistenciją iki tol iš viso nebuvome žinoję...
Todėl visi norėjome kuo mažiau vaikščioti. Po tų kelių varginančių valandų Uždraustąjame mieste teko išsiskirstyti ir visiems keliauti kas kur norim. Nesupraskite, prašau, manęs klaidingai - man Uždraustasis Miestas tikrai labai patiko, tačiau buvo per daug pasakojimo ir per daug vaikščiojimo.
Prisiklausę apie kažkokį labai seną, nuo Imperijos laikų išlikusį rajoną, kartu su Donna ir vienu australu labai norėjome ten nuvažiuoti.
Mums gidė siūlė organizuotą pasivažinėjimą trishaw, kuris būtų kainavęs 150Y (75Lt) žmogui. Mes nusprendėme, kad geriau pasivaikščiosime po tą rajoną pėsti, todėl pasiėmę taksi pavažiavome kelis kvartalus ir pamatėme, kad be trishaw tikrai neišsiversime.
Esmė tame, kad gidė mums sakė, jog nuo 150Y ji galėtų nusiderėti iki 120Y jei eitumėme su grupe, bet kai mes ten nuvažiavome, paaiškėjo, kad nuo 150Y iki 120Y jie kainą nuleidžia per pirmas dvi derybų minutes. Galiausiai išsiderėjome du trishaw su gide už 150Y mums visiems trims... Bet apie tai, ką mes pamatėme Hutonuose, į kokią šventyklą vėl pavėlavome įeiti ir kokius skanėstus valgėme paskutinę dieną Pekine – kitame įraše. Pažadu, kad kito įrašo taip ilgai laukti nereikės...
No comments:
Post a Comment